
Pobierz koncepcję (ładowanie pliku może potrwać kilka minut)
Uporządkowanie gospodarki wodnej, a w szczególności retencji, odprowadzenia wód opadowych i roztopowych, ulepszenia niewydolnego systemu wodnego jest jednym z fundamentów współpracy partnerów samorządowych. W ich sercu leży również przyszły rozwój i jakość wód Jeziora Żywieckiego.
Kluczowym elementem działań w tym zakresie było podpisanie w dn. 6 listopada 2014r. listu Intencyjnego z holenderskim partnerem – Firmą RDH Architekci Urbaniści. Jak pokazują doświadczenia Holandia to kraj z bardzo wysoko rozwiniętą kulturą i wiedzą w zakresie zarządzania wodą.
Na podstawie licznych spotkań oraz współpracy z firmą RDH Architekci Urbaniści wypracowana została Koncepcja Rozwoju Gmin Powiatu Żywieckiego. Łączy ona gminy, powiat oraz funkcjonujące w tym obszarze instytucje wokół wspólnych problemów i potencjału, tworzących bazę przyszłych projektów. Ich realizacja leży w interesie każdego z uczestników tej współpracy. Koncepcja wyznacza ważny kierunek w procesie przygotowującym cały obszar do realizacji projektów rewitalizacyjnych uwzględniających szereg uwarunkowań lokalnych, zarówno przestrzennych, środowiskowych jak i społeczno-gospodarczych. Proces ten stanowi kolejny, po przedsięwzięciach inwestycyjnych w gospodarce wodno-ściekowej etap prac, koncentrujący się na zrównoważonym rozwoju całego obszaru.
Koncepcja zasadza się na trzech podstawowych filarach:
W ramach Koncepcji zdefiniowane zostały najważniejsze obszary działań projektowych na obszarze gmin powiatu żywieckiego, a same działania określone jako tzw. strategia stref:
STREFA I – Strefa zurbanizowana (kultura, edukacja, funkcje gospodarcze i administracyjne)
STREFA II – Strefa zrównoważonego rozwoju rolnictwa (rolnictwo ekologiczne)
STREFA III – Strefa natury i aktywności (aktywne formy wypoczynku)
Strefa pierwsza obejmuje tereny położone na zachód od rzeki Soły, przylegające do południowej granicy gmin Łodygowice i Żywca, z centralną rolą miasta Żywca. Strefa druga obejmuje obszar pokrywający północno-wschodnie tereny powiatu. Strefa trzecia to obszar na południe od rzeki Koszarawy i na wschód od rzeki Soły. Elementem scalającym strefy są rzeki Soła i Koszarawa, a ich sercem Jezioro Żywieckie.
Elementami wspólnymi dla działań w ramach poszczególnych stref są m.in.: tworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznych, wzmocnienie obszarów wartościowych przyrodniczo, wsparcie systemu gospodarowania wodami, wprowadzenie rozwiązań z zakresu rozwoju infrastruktury rekreacyjnej czy wzmacniających lokalną ekonomię i rozwój społeczny.
Opracowana Koncepcja daje podstawę do działań uruchamiających proces wytypowania
i przygotowania do realizacji kluczowych dla obszaru, projektów w ramach nowej perspektywy finansowej UE.